Vse
Vse o sluhu
Sluh je proces zaznavanja zvoka. Izguba sluha lahko omeji komunikacijo in socialno interakcijo z drugimi, kar povzroči slabšanje kakovosti življenja. Svojo težo izražamo v kilogramih, višino v centimetrih, srčni utrip s številom udarcev na časovno enoto. Kako merimo sluh?
Kako deluje sluh
Zvočni valovi potujejo po ušesnem kanalu in udarijo v ušesni kanal, zaradi česar vibrira. Te vibracije sprožijo gibanje tekočine kohleje, kar stimulira 15.000 senzornih celic, imenovanih “lasne celice”, ki vibracije pretvorijo v električne signale. Možgani obdelujejo te surove podatke, kar omogoča slišanje in uživanje v stvareh, kot sta glasba ali zabaven pogovor.
Zunanje uho
Zunanje uho prestreza zvočne valove in jih usmerja v slušni kanal proti bobniču.
Srednje uho
Bobnič pod vplivom zvočnih valov vibrira in s tem sproži hitro premikanje treh koščic (oscilarna veriga) v srednjem ušesu. Tako ojačani zvok skoz ovalno okence (membrana) prehaja v notranje uho.
Notranje uho
Zvočni valovi, ki pridejo skoz ovalno okence, sprožijo valovanje tekočine v polžu. Ob tem se aktivira na tisoče lasastih čutnih celic, ki sprožijo električne dražljaje. Preko slušnega živca se signali prenašajo v možgane, ki jih prepoznajo kot zvoke.
Kaj povzroča izgubo sluha?
Kakšni so znaki in simptomi izgube sluha
- Težave pri razumevanju drugih, zlasti v gneči ali drugem hrupu ozadja
- Pogosto prosite druge, naj spregovorijo ali se ponovijo
- Redno povečujte glasnost televizije ali radia
- Umikate se iz pogovorov ali se izogibate drugim socialnim stikom
Kakšne vrste naglušnosti poznamo?
Tako kot daljnovidnost je tudi senzorična naglušnost (SN) pogosto povezana s starostjo, celo v približno 90% vseh primerov.
Običajno je SN posledica okvare notranjega ušesa (polža), ali poškodbe živčne povezave od notranjega ušesa do možganov. Zato prihajajo v možgane signali, pri katerih manjkajo bistvene slušne informacije. Posledica tega je, da se zdi govorjenje nerazločno, nekateri zvoki pa postanejo neslišni. SN lahko povzročajo tudi dolgotrajna izpostavljenost hrupu, poškodbe glave, prirojene bolezni, tumorji in nekatera močna zdravila.
Prevodna naglušnost
Ste si že kdaj zamašili ušesa z vato, da bi lahko zaspali ob hrupu z ulice, ali bolje delali kljub nemiru v pisarni? Takrat ste izkusili nekatere značilnosti prevodne naglušnosti. Pri tej naglušnosti prenašanje zvočnih valov v notranje uho poslabšuje mehanska ovira. Preveč ušesnega masla, okužbe, počeni bobnič, pa tudi nefleksibilnost ali poškodba koščic v srednjem ušesu lahko povzročijo prevodno naglušnost. Pri tem običajno pomaga zdravniški poseg, kadar pa to ni možno, je na voljo še slušni aparat.
Nekateri ljudje imajo obe vrsti naglušnosti, senzorično in prevodno, se pravi kombinirano naglušnost.
Kako do slušnega aparata?
Obisk strokovnjaka oz. avdiologa
Natančna ocena sluha
Izbira slušnega aparata