Kako do
Kakšen je postopek pridobitve slušnega aparata?
Običajna pot do slušnega aparata skozi sistem javnega zdravstva in zdravstvenega zavarovanja, poteka v sledečih korakih
1
Najprej mora strokovnjak, avdiolog ali usposobljeni strokovnjak za slušne aparate, napraviti natančno oceno vašega sluha in ugotoviti, katere tone in v območju katerih frekvenc slišite. Na podlagi izidov strokovnjak za slušne aparate ugotovi, ali vam je možno pomagati s slušnim aparatom. Če je odgovor pritrdilen, vam lahko na podlagi ocene naglušnosti in vašega življenjskega sloga, priporoči najboljši tip aparata.
Osebni zdravnik oceni, da oseba slabo sliši ali ima težave pri razumevanju govora in jo napoti k ORL specialistu. Ko specialist ugotovi potrebo po slušnem aparatu, izda naročilnico za preizkus testnega slušnega aparata za obdobje treh mesecev.
2
Zavarovanec izbere testni slušni aparat ob pomoči akustika v eni od naši poslovnih enot OTOLINEA d.o.o. (Ljubljana, Maribor, Velenje ali Celje), ki aparat prilagodi in uporabnika navaja na uporabo aparata ter ga seznani z njegovim delovanjem. Po najmanj štirinajstih dneh od izdaje testnega aparata akustik preveri ali se je uporabnik privadil na uporabo slušnega aparata in ali je z njim zadovoljen, nato pa izda potrdilo o tem. Zavarovanec se s testnim slušnim aparatom ponovno oglasi pri ORL specialistu, ki opravi preizkus razumevanja govora. Na podlagi preizkusa in potrdila akustika nato zdravnik izda naročilnico za trajno izdajo slušnega aparata.
3
Specialist ORL z izdajo naročilnice za slušni aparat potrdi, da je bil dosežen ustrezen slušno rehabilitacijski učinek. Na podlagi tega zavarovana oseba prejme slušni aparat. V primeru, da oseba s testnim slušnim aparatom ni dosegla ustreznega slušno rehabilitacijskega učinka, ji specialist ORL ne izda naročilnice – v tem primeru je zavarovana oseba dolžna testni slušni aparat vrniti dobavitelju.
Zdravnik izda tudi naročilnico za izdelavo olive. To je pomembni del slušnega aparata, skozi katerega se zvok prenaša iz aparata v uho. Njegova ključna prednost je v tem, da je prilagojen uporabniku – izdelan je po odtisu posameznega ušesa.
4
Zavarovana oseba ob prevzemu testnega slušnega aparata prejme potrdilo (reverz) za obdobje do treh mesecev, s katerim se zaveže, da bo dobavitelju ali predložil naročilnico za trajno izdajo slušnega aparata ali pa slušni aparat vrnil po zaključku testiranja, oziroma najkasneje v roku treh mesecev od prejema slušnega aparata. Če je zavarovanec zadovoljen z aparatom in predloži dobavitelju naročilnico ga prejme v trajno last.
Med preizkušanjem slušnega aparata lahko zavarovanec testni aparat kadarkoli vrne dobavitelju. Lahko se odloči za testiranje drugega aparata pri istem ali drugem dobavitelju. V drugem primeru mu mora dobavitelj vrniti naročilnico in potrdilo o vračilu. Zavarovanec zadrži le olivo, ki jo lahko uporabi za testiranje slušnega aparata pri drugem dobavitelju. Pri novem dobavitelju prevzame nov testni aparat z isto naročilnico. Zavarovanec ni dolžan pojasnjevati razlogov za vračilo testnega aparata.
Trajnostna doba aparata
Trajnostna doba slušnega aparata je del standarda in določa obdobje po katerem je zavarovanec opravičen do novega pripomočka.
Zavarovanec po izteku trajnostne dobe pridobi pravico do novega slušnega aparata. Za pridobitev novega slušnega aparata je potrebno ponovno opraviti korake, ki so navedeni zgoraj. Zavarovana oseba lahko dobi nov slušni aparat pred iztekom trajnostne dobe, če je prišlo do anatomskih ali funkcionalnih sprememb, predelava slušnega aparata pa bi presegla več kot polovico vrednosti novega slušnega aparata.
Trajnostna doba slušnega aparata je odvisna od vrste tehničnega pripomočka in starosti zavarovane osebe:
- otroci do dopolnjenega šestega leta starosti – dve leti
- otroci od šestega leta do dopolnjenega petnajstega leta starosti – tri leta
- za druge zavarovane osebe – šest let
- digitalni slušni aparat za otroke do petnajstega leta starosti – pet let
Ušesni vložek ( levi ali/in desni ) je del slušnega aparata. Trajnostna doba ušesnega vložka je določena v Seznamu s šifrantom, potrjenem s strani ZZZS, z veljavnostjo od 1.11.2021
V primeru, ko standardni slušni aparat glede na zdravstveno stanje zavarovanca več ne zagotavlja funkcionalne ustreznosti, je zavarovana oseba upravičena do zahtevnejšega slušnega aparata iste vrste, ki je funkcionalno ustrezen in najcenejši na slovenskem trgu. O tem odloča imenovani zdravnik na predlog pooblaščenega zdravnika, ki izda sklep o pravici do zahtevnejšega slušnega aparata. Seznam zahtevnejših slušnih aparatov, o katerih s sklepom odloča imenovani zdravnik, določi upravni odbor ZZZS (2. odstavek 214. člena).
Pravila za pridobitev slušnega aparata
Pri ugotavljanju upravičenosti do slušnega aparata v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja je napoteni zdravnik (otorinolaringolog) dolžan upoštevati:
- zdravstveno stanje zavarovane osebe in njene psihofizične sposobnosti za uporabo slušnega aparata,
- določbe Pravil, ki se nanašajo na zagotavljanje medicinskih pripomočkov,
- določbe Šifranta medicinskih pripomočkov in Sklepa o boleznih in zdravstvenih stanjih zavarovanih oseb, pri katerih jim je zagotovljen posamezni medicinski pripomoček, za pripomočke za sluh in govor (Priloga 1),
- Protokol diagnostike in rehabilitacije, ki ga je dne 10.12.2004 sprejel Republiški strokovni kolegij za otorinolaringologijo.
Kdaj je indiciran slušni aparat
Indikacijo za preizkus slušnega aparata postavi zdravnik specialist-otorinolarnigolog:
- Ko sluha ni mogoče izboljšati niti z zdravili niti z operativnim posegom-ko je okvara sluha permanentna ali če se pacient za operativni poseg ne odloči
- Ko je pacient sam pripravljen uporabljati slušni aparat
- Ko je izguba v tonskem avdiogramu 30 dB in več v vsaj dveh govornih frekvencah
- Ko je razumevanje besed v govornem testu manj kot 80%
Preizkus in nastavitve slušnega aparata
Opravi defektolog z dodatnim znanjem ali slušni akustik v otorinolaringološki ambulanti ali poslovalnici-servisu slušnih aparatov v naših poslovalnicah OTOLINEA d.o.o..